ساخت و نگهداری ساز دهنی

نحوه ساخت و نگهداری سازدهنی

در حالی که روش های مختلفی برای ساخت سازدهنی وجود دارد، این فعالیت نه تنها به شما کمک می کند تا مکانیک هارمونیکا را درک کنید، بلکه باعث می شود از علم پشت ایجاد صدا زیبا آگاه شوید. ساختن و نگهداری سازدهنی شامل چند مرحله است که می‌توان آن‌ها را به طور کلی در فرآیند ایجاد و فرآیند نگهداری دسته‌بندی کرد.

در این مقاله قصد داریم به نحوه ساخت و نگهداری سازدهنی و همچنین مواد و مصالحی که در ساخت آن به کار می‌روند، بپردازیم. این مقاله توسط هارپ لند، فروشگاه اینترنتی خرید سازدهنی، نوشته شده است. با ما در این مقاله همراه باشید

مقدمه

سازدهنی که به عنوان ارگ دهان یا چنگ فرانسوی نیز شناخته می شود، یک ساز بادی نی آزاد است که در سراسر جهان در بسیاری از ژانرهای موسیقی، به ویژه در بلوز (موسیقی محلی آمریکایی)، جاز، کانتری و راک اند رول استفاده می شود. سازدهنی اولین بار در اوایل قرن نوزدهم در اروپا اختراع شد و در طول سالها تغییرات قابل توجهی در ساخت و مصالح خود داشته است.

مواد مورد استفاده در ساخت سازدهنی

درک مواد و ساخت یک سازدهنی نه تنها بینشی در مورد عملکرد این ساز همه کاره ارائه می دهد، بلکه به نگهداری، تنظیم و تعمیرات آن نیز کمک می‌کند. سازدهنی از مواد مختلفی تشکیل شده است که هر کدام به صدای متمایز و قابل پخش آن اختصاص دارد.

شانه: شانه یا بدنه سازدهنی به طور سنتی از چوب ساخته می شد. امروزه اکثر شانه ها از پلاستیک تزریقی ساخته می شوند، در حالی که برخی از مدل های پیشرفته از آلیاژهای فلزی، لوسیت یا نقره ساخته می شوند. در ساخت انواع چنگ هنوز از چوب نرم مقاوم در برابر رطوبت استفاده می کنند. انتخاب متریال بر صدای تولید شده توسط سازدهنی تأثیر می گذارد

نی: نی ها که عناصر اصلی تولید صدا هستند، از نوارهای مخروطی دقیق آلیاژ برنج، مخلوطی از مس و روی، بریده می شوند. با این حال، نی را می توان از مواد دیگری مانند فولاد، برنز فسفر و حتی پلاستیک نیز تهیه کرد

صفحات پوششی: صفحات پوششی که صفحات شانه و نی را در بر می گیرند، معمولاً از برنج ماشین کاری می شوند. آنها نه تنها از اجزای داخلی سازدهنی محافظت می کنند بلکه بر پخش صدای آن نیز تأثیر می گذارند

اتصال دهنده ها: از پیچ و پرچ برای بستن شانه، نی، صفحه نی و صفحه پوششی به یکدیگر استفاده می شود.

فرآیند تولید

خواه نوازنده سازدهنی، علاقه‌مند به موسیقی، یا سازساز باشید، آگاهی از آناتومی و نحوه ساخت و نگهداری سازدهنی بدون شک مفید است. فرآیند ساخت سازدهنی شامل مونتاژ این قطعات مختلف با هم است. در حالی که تک تک قطعات توسط ماشین ها تولید می‌شوند، مونتاژ معمولا با دست انجام می شود. بطور کلی این مراحل شامل موارد زیر است:

– تنظیم نی: نی ها بریده می شوند و سپس تنظیم می شوند تا در فرکانس های خاصی ارتعاش کنند. این با تنظیم طول و شکل آنها به دست می آید

– مونتاژ: نی ها به صفحات نی ثابت می شوند و سپس به شانه متصل می شوند. این کار با استفاده از پیچ، مهره یا پرچ انجام می شود. سپس صفحات پوششی بر روی صفحات نی نصب می شوند

– تست کیفیت: پس از مونتاژ، هر سازدهنی از نظر کیفیت صدا و تنظیم تست می شود. هر گونه تنظیمات لازم در این مرحله انجام می شود

– بسته بندی: در نهایت، سازدهنی ها در جعبه ها قرار می گیرند و برای ارسال به خرده فروشان بسته بندی می شوند.

لینک مرتبط: خرید دیاتونیک

چگونه می توانیم سازدهنی را نگهداری و تمیز کنیم؟

نگهداری و تمیز کردن سازدهنی برای طول عمر و عملکرد بهینه آن ضروری است. تمیز کردن منظم، تعویض نی، تنظیم صفحات نی و ذخیره سازی مناسب همگی به طول عمر و کیفیت صدای سازدهنی کمک می کنند. در اینجا به چند مرحله و نکته در مورد نحوه صحیح تمیز کردن و نگهداری سازدهنی اشاره می‌کنیم:

– قبل از نواختن: برای جلوگیری از ورود ذرات غذا، قهوه، چای، نوشابه یا هر ماده دیگری به سازدهنی، دندان های خود را مسواک بزنید یا دهان خود را با آب بشویید.

– بعد از نواختن: اجازه دهید بعد از نواختن سازدهنی به سرعت در هوا خشک شود. این به کاهش اکسیداسیون (زنگ) کمک می کند. همچنین می توانید پس از نواختن، رطوبت باقی مانده را خشک کنید.

– تمیز کردن منظم: برای تمیز کردن منظم، می‌توانید باقیمانده‌ها را از سوراخ‌ها بدون جدا کردن دستگاه با استفاده از نوک خلال دندان جدا کنید تا دیواره‌های هر سوراخ را بتراشید و سازدهنی را طوری نگه دارید که سوراخ‌ها رو به پایین باشد تا باقیمانده‌ها روی زمین بیافتند.

– تمیز کردن عمیق: برای تمیز کردن کامل تر، ممکن است لازم باشد سازدهنی را جدا کنید. صفحات پوشش و صفحات نی را با استفاده از پیچ گوشتی مناسب جدا کنید. دو طرف صفحات پوشش را با الکل اسپری کنید و سپس آنها را با یک پارچه پاک کنید.

– تمیز کردن صفحات نی: صفحات نی را با نوک یک گوش پاک‌کن و آب اکسیژنه تمیز کنید. مراقب باشید که بر روی نی نزنید. فقط در جهت نی برس بزنید.

– استریل کردن: اگر سازدهنی شما دارای شانه پلاستیکی است، می توانید از حمام پراکسید هیدروژن برای استریل کردن آن استفاده کنید.

– مونتاژ مجدد: پس از تمیز کردن، اجازه دهید تمام قطعات سازدهنی کاملا خشک شوند. سپس آن را دوباره جمع کنید. پیچ ها را به تدریج به داخل باز کنید. آنها را تا جایی که می توانید و به طور یکنواخت سفت کنید.

از تمیز کردن بیش از حد مکرر خودداری کنید: در حالی که تمیز نگه داشتن سازدهنی مهم است، تمیز کردن بیش از حد ممکن است منجر به از دست دادن صدا شود. بنابراین، توصیه می شود بین تمیز کردن و حفظ کیفیت صدای ابزار تعادل برقرار کنید. به یاد داشته باشید، طول عمر سازدهنی را می توان با مراقبت و نگهداری مناسب به میزان قابل توجهی افزایش داد.

این مراحل به شما کمک می‌کند که سازدهنی خود را در شرایط خوبی نگه دارید و هر بار که می نوازید عملکرد عالی داشته باشید واز نواختن خود لذت ببرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *