سازدهنى دیاتونیک هوهنر - مدل Rocket Amp

معمول ترین سازدهنی برای سبک های pop,blues و folk دیاتونیک می باشد. به خاطر استفاده گسترده از این نوع سازدهنی در موسیقی بلوز ، به آن سازدهنی بلوز (Blues Harp) نیز گفته می شود. سوراخ های این سازدهنی حالت دو ردیفه ندارد و هر سوراخ سازدهنی هم با عمل دمش و هم با مکش به صدا در می آید.

نوازنده هایی مثل Howard Levy تکنیک overblowing را با استفاده از یک دیاتونیک 10 سوراخه گسترش دادند این تکنیک دسترسی نوازنده را به تنها و فرکانسهای بیشتر آسان تر می کند و باعث می شود نوازنده همانند یک ساز کروماتیک از ساز دیاتنیک خود استفاده کند! (در نظر داشته باشید که رسیدن به این سطح نوازندگی نیاز به آموزش درست و تمرین و زمان می باشد).

رایج ترین نوع این سازدهنی در حال حاضر مدل ده سوراخه ای است که بر اساس الگوی ریشترو با استفاده از نت های گام دیاتونیک ماژور کوک می شود. به این نوع سازدهنی ، سازدهنی دیاتونیک استاندارد نیز گفته می شود یعنی سازدهنی دیاتونیک 10 سوراخه با کوک ریشتر و با گام ماژور.

به لطف وجود تکنیک بندینگ ( Bending ) ، نوازنده می تواند برخی از فواصل نیم پرده را نیز که در حالت عادی جزو نت های سازدهنی دیاتونیک نیستند اجرا نماید در واقع استفاده از این تکنیک برای نواختن سازدهنی دیاتونیک امری بسیار متداول می باشد.

همانطوری که بالاتر اشاره کردیم اگر نوازنده ای بر تکنیک overblowing هم تسلط پیدا کند ، می تواند سایر فواصل کروماتیک را با این نوع سازدهنی اجرا نماید و در واقع نت های گام کروماتیک ( Chromatic Scale ) را بر روی سازدهنی دیاتونیک بنوازد . البته این تکنیک از تکنیک های پیشرفته نوازندگی محسوب می شود که تسلط یافتن بر آن قدری دشوار است.

سازدهنی دیاتونیک یک انتخاب عالی برای طرفداران سبک بلوزو کانتری،… و حرفه ای هاست ! اگر چه خیلی از مربیان این ساز را برای شروع پیشنهاد می کنند ولی برای دوستانی که هیچ آشنایی از سازدهنی ندارند و به صرف علاقه می خواهند وارد این دنیای بزرگ شوند نیاز به تحقیق بیشتر، مشاوره با یک فرد متخصص و تصمیم گیری درست می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *