سازدهنی کروماتیک هوهنر - مدل Super 64 x Performance

در این نوع سازدهنی هم مانند سازدهنی دیاتونیک یک ردیف سوراخ وجود دارد و هر سوراخ سازدهنی هم با دمش Blow و هم با مکش Draw به صدا در می آید. اما مهمترین ویژگی سازدهنی کروماتیک وجود اسلاید Slide است : تیغه ای فلزی و دراز ( تقریبا برابر با طول بدنه سازدهنی ) که در پشت قطعه دهنی Mouthpiece سازدهنی قرار می گیرد .

انتهای این تیغه فلزی که حالت گرد و برجسته دارد شستی Button نامیده می شود که معمولا در سمت راست سازدهنی ( سمت نزدیک به اکتاو بالاتر ) قرار دارد. وقتی نوازنده انگشتش را بر روی این شستی قرار دهد و آن را فشار دهد ، نت حاصل از تمام سوراخ های سازدهنی نیم پرده بالاتر می رود مثلا نت C به نت #C و نت D به نت #D تبدیل می شود.

سازدهنی کروماتیک قادر به تولید صدا تا چهار اکتاو است و با این ساز میتوان سبکهای کلاسیک ، پاپ ، جز و… اجرا کرد و نوازندگی با کروماتیک به مراتب راحت تر از سازدهنی دیاتونیک است ، پس ما به مبتدی ها توصیه میکنیم از یک سازدهنی کروماتیک کار خود را آغاز کنند.

اگر کارتان را از ساز دهنی کروماتیک شروع کنید باعث می شود که بسیار راحت تر ساز دیاتونیک رو یاد بگیرید ولی این به این معنی نیست که یادگیری یک ساز پیش نیاز یادگیری یک ساز دیگه است!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *